Araç sahipleri ne kadar vergi ödeyecek?

Ülkemizde vergi gelirleri özellikle bazı sektörlerden toplanıyor.

araclar

İnşaat sektörü ve otomotiv sektörü maalesef lokomotif sektörler. Gönül ekonomimizin; know how, ileri teknoloji, yüksek sanayi ve yazılım gibi getirisi/ihracat kapasitesi yüksek ürünler üretmesini arzu ederdi. Lakin şimdilik buna imkan yok gibi. Başta da bahsettiğim gibi toplanan vergilerin ciddi bir bölümünü araç sahipleri karşılıyor. Araçlarla ilgili ödenen vergilerin haddi hesabı yok. Aracın ilk alımında ödenen ÖTV ve KDV’den başlayarak, akaryakıt için ödenen vergiler, otomotivcilerin ödediği vergiler, motorlu taşıt vergisi, muayene harçları, cezalar, geçiş paraları vs. derken gerçekten araç sahibi olmanın maliyeti ciddi derecede yükseliyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi tüm araçlarda yapılması zorunlu olan trafik sigortaları da bu sene olağanüstü seviyede artmış durumda. Geçen yıl 200-300 liraya yapılan zorunlu trafik sigortası bugün 400-1.000 lira arasına çıkmış durumda. Ticari araçlarda ise bu rakam 2 bin liraya kadar çıkıyor.

2016 yılında otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler aşağıdaki tarifeye göre vergilendirilecek. Araç sahipleri bu tutarı iki eşit taksitte ödeyebilecek. Bu verginin birinci taksitinin bu ayın sonuna kadar, ikinci taksitinin de temmuz ayı sonuna kadar yatırılması gerekiyor.

DAHA DÜŞÜK VERGİ ÖDEMEK MÜMKÜN

Özellikle yüksek motor hacmi bulunan taşıtlarda ödenecek vergi, aracın değerine kıyasla çok yüksek olabiliyor. Bu ironik durumu bir nebze düzeltmek için kasko değeri uygulaması adı altında bir çözüm bulunmuş durumda. Bakanlar Kurulu kararı ile getirilen uygulamaya göre; MTV Kanunu’nun (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, bu araçların kasko sigortası değerlerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, bu taşıtlara ait vergi tutarları, aynı yaş grubundaki bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanıyor. Bu uygulamadan faydalanmak için aracın kasko sigortası yapılması da gerekmiyor.

Bu hesaplamalarda araçların kasko sigortası poliçesinde belirtilen sigorta değerleri değil; Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından ocak ayında yayınlanan “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nde yer alan değerler esas alınır. Bu yüzden mesela herhangi bir sebeple hasarlı duruma gelmiş olan taşıtların hasar durumları, MTV tutarı için esas alınacak olan kasko sigortası değerinin belirlenmesinde dikkate alınmaz.

İnternetten ödemelere dikkat

Özürlüler için alınan araçlar MTV’den istisnadır. Yani bu araçlar için MTV ödenmez. Günümüzde vergi dairesine gidip kalabalıkta sıra bekleyerek vergi ödemeye alternatif yollar mevcut. İnternetten veya bankacılık sisteminden faydalanarak vergi ödemek nispeten daha kolay. Ancak bu şekilde yapılan ödemelerde dalgınlık ve hatadan dolayı ödenen vergilerin tekrar ödenmemesi için dikkatli olmak gerekir. Gelir İdaresi Başkanlığı dolandırıcıların internet vergi dairesi sitesini taklit ettikleri ve vergisini ödemek isteyen vatandaşları dolandırdıklarını açıkladı. Böyle bir mağduriyete maruz kalmamak için ödeme yaparken arama motorundan değil, başkanlığın resmi internet sitesinden giriş yapmakta fayda var. Şunu da hatırlatayım ki internetten yatırılan MTV’lerin yazıcıdan alınan çıktısı vergi dairesince makbuz olarak kabul edilmiyor. Bu yüzden Motorlu Ta­şıtlar Vergisi’ni internet üze­rinden ödeyenlerin en yakın banka şubesinden vergi tahsil alındısı almaları gerekiyor. Ayrıca bankalardan yapılan ödemelerde bir sorun yaşamamak için plaka, vergi sicil numarası (Ruhsat sahibinin vergi sicil numarası kullanılmalıdır), vergi dairesi, ad, soyad/unvan vb. tahsilat bilgilerinin tam ve doğru ola­rak girilmesi gerekiyor. / Yusuf Keleş

 

 

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir