Çalışırsam Malullük Aylığım Kesilir Mi?

Kayıt dışı istihdamı artıran ögelerden birisi hiç kuşkusuz mevzuat alanında geniş kitlelerin yeterli bilgi sahibi olmamalarıdır. Deneme süresindeki iş görenlerin sigortasız çalıştırılması yahut emeklilerin sigortasının yapılmaması gibi örneklere bakıldığında bu işlemlerin kökeninde yanlış yahut eksik bilginin yattığı görülecektir.

Emekliyken hizmet akdiyle özel sektörde çalışanların aylığı kesilir mi?

Emekli olduktan sonra hizmet akdi ile bir işverene bağlı olarak çalışanlar “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak SGK’ya bildirilirler ve bunların emekli maaşından da herhangi bir kesinti yapılmaz. Öte yandan çalışan emeklinin sigortasının yapılması zorunluluktur. Ancak bu söylediklerimiz ilk defa 5510 sayılı Kanun döneminde işe girenler ve malulen emekli olanlar için farklılık arz etmektedir. Konumuz açısından biz malulen emeklilerin yeniden çalışmaları durumunu irdelemeye gayret edeceğiz.

Kimler Malul Sayılır?

5510 Sayılı Kanuna göre; hizmet akdine tabi (5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi) ve kendi adına ve hesabına bağımsız (5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi) çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını, Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü, kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar malul sayılır.

Çalışırsam Malullük Aylığım Kesilir mi?

İlke olarak Malullük aylığı Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları halinde kesilir. Ancak malullük aylığının bağlandığı kanuna göre yukarıda belirtilen ilkenin istisnası oluşmaktadır. Konunun anlaşılması ve muhtemel hataların önüne geçebilmek maksadıyla hazırlamış olduğum tabloyu siz değerli okurlarımın istifadesine arz ediyorum.

Faydalı olması dileğiyle

5510 SAYILI KANUN’UN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN ÖNCE SİGORTALI OLANLARIN (2008/EKİM ÖNCESİ) ÇALIŞMAYA BAŞLAMALARI HALİNDE MALÜLLÜK AYLIĞININ DURUMU TABLOSU
 4/1A4/1B4/1B (TARIM)4/1C
506 Sayılı Kanun’a Göre Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilirkesilmezkesilmezkesilmez
1479 Sayılı Kanuna Göre Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilmezkesilmezkesilmezkesilmez
2925 Sayılı Kanuna Göre Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilirkesilmezkesilmezkesilmez
2926 Sayılı Kanuna Göre Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilmezkesilmezkesilmezkesilmez
5510 Sayılı Kanun 4/1-a Kapsamında Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilirkesilmezkesilmezkesilir
5510 Sayılı Kanun 4/1-b Kapsamında Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilmezkesilirkesilirkesilir
5510 Sayılı Kanun 4/1-b (4) No.lu alt bent (Bağ-Kur tarımsal faaliyette bulunanlar) Kapsamında Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilmezkesilirkesilirkesilir
5510 Sayılı Kanun 4/1-c Kapsamında Malûllük Aylığı Alan Kişiler;kesilirkesilmezkesilmezkesilir
* İLK DEFA 5510 SAYILI KANUN’UN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN İTİBAREN SİGORTALI OLANLARIN MALULLÜK AYLIKLARI STATÜ FARK ETMEKSİZİN ÇALIŞMAYA BAŞLAMALARI DURUMUNDA KESİLİR.


Mehmet Uğur Yavuz
Sosyal Güvenlik Denetmeni
m.uguryavuz@gmail.com

Kaynak: www.MuhasebeTR.com 
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir