Erken davranan emekliye 10 bin liralık avantaj

Emekli olması için hizmet birleştirmesi gerekenler, bu konuda bürokrasiye takılıp altı aydan bir yıla kadar geç emekli olabiliyor.

emekli-15

Yıllar boyunca emeklilik bekledikten sonra, prim gününü ve sigorta süresini doldurup, gerekli yaşa ulaşan kişiler artık önlerinde hiçbir sorun olmadığını düşünüyor. Fakat bu aslında tam olarak doğru değil. Emekli olması için hizmet birleştirmesi gereken kişiler, bu konuda bürokrasiye takılıp altı aydan bir yıla kadar geç emekli olabiliyor. Bu da ortalama 10 bin lira gibi bir zarar yaratabiliyor. Uzmanlar bu konuda uyarıyor: Örneğin şimdi SSK’lı çalışıyorsunuz ama geçmişte Bağ-kur hizmetiniz varsa SSK emeklisi olmanıza 6 ay ila 1 yıl kala veya Bağ-Kur emeklisi olmayı bekliyorsunuz ama geçmişte SSK hizmetleriniz varsa Bağ-Kur emeklisi olmanıza 6 ay ile 1 yıl kala hizmet birleştirme talebinde bulunun. Eğer emeklilik tarihiniz gelmeden hizmetlerinizi emekli olacağınız Kurum dosyasında birleştirirseniz ve size çıkartılan veya çıkartılacak borçları öderseniz daha hızlı emekli olursunuz. Bu hizmet birleştirme işlemlerini emeklilik öncesinde başvurup sonuçlandırırsanız; emeklilik tarihiniz geldiğinde emeklilik başvurunuzu yapar emeklilik başvurusu yaptıktan sonra çıkartılacak sürpriz Bağ-Kur borçları veya basamak intibakı farklarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Son 7 yıla bakılıyor
Peki kişi geçmişte hem SSK hem de Bağ-Kurlu olarak çalıştıysa hangi kurumda emekli oluyor. 2008 sonrasında yapılan düzenlemeye göre kişinin son yedi yılda ödediği primlere bakılıyor. Bunlardan hangi kurum öndeyse kişi de oradan emekli oluyor. / Güneş

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir