Ev hanımlarına emeklilik müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışan kadınların hayatını kolaylaştırmak için önümüzdeki yıldan itibaren evde çocuk bakım hizmeti verileceğini açıkladı. Evde çocuk bakım hizmetinin çalışan kadınlar için iyi bir destek olacağı aşikar. Ancak şunu da unutmamak lazım, kadının çalışma hayatına girmesinde tek engel çocuk değil…
ev-hanimiHerkesin bildiği gibi çalışmak istediği halde iş bulamayan, eşinden izin alamayan, çoğu zaman da evdeki ağır sorumlulukları yüzünden binlerce kadın iş dünyasında aktif bir şekilde yer alamıyor.
Genç iken çok göze batmayan ‘çalışamama’ hali ilerleyen yıllarda ciddi bir soruna dönüşüyor. Çünkü ev hanımları evdeki sorumluluklarını mükemmel olarak yerine getirseler bile bunun karşılığında bir ücret almadıkları ve sigorta primleri yatmadığı için ‘emekli’ olamıyorlar.
Ev hanımları Torba Yasa’ya bu konuda bir madde ekleneceğini ümit ediyorlardı. Ancak bekledikleri gibi olmadı. Hükümet bu konuda herhangi bir adım atmadı ve milyonlarca ev hanımını yine hayal kırıklığına uğrattı.
NE KADAR PRİM ÖDEYECEKLER?
Mevcut şartlarda ev hanımları emekli olmak için isteğe bağlı sigorta uygulamasından yararlanıyor. Bunun için ödenmesi gereken asgari tutar 362.88 liradır. İsteğe bağlı sigortalı olmak için çalışma şartı aranmamaktadır. Bunun haricinde çalışmadan sigortalı olma durumu söz konusu değildir.
DANTEL SATANA KOLAY SİGORTA
Ev hanımı çalışmadan sadece isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilir.Ancak evinde dantel işleyen, mantı kesip vs. satan kadınlara kolay sigorta imkanı bulunmaktadır.
Bu şekilde çalışan ev hanımları, Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen “Vergiden muaf işler hizmet akdi” ile herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte iş yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazı ile belgelendirir. Ve hemen ardından sigortalı olabilirler. Dantel işleyen, mantı satan kadınlar 21 gün prim ödemesiyle 30 günlük prim günü kazanacaklardır. Ödenmesi gereken prim tutarı ise sadece 254. 02 liradır…
Ersin Umdu
Kaynak: www.millet.com.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir