Milyonlarca emeklinin beklediği intibakta karar zamanı

2000 yılı ve sonrasında emekli olanları ilgilendiren intibak davası haftaya görülecek. Çıkacak intibak kararı milyonlarca kişiye zam kapısını açacak… Maaşlar 50 ila 355 lira arasında artacak.

emekli1

Milyonlarca emeklinin beklediği intibakta karar zamanı yaklaştı. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için açılan intibak davası haftaya görülecek. İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz’ün açtığı davaya 29 Nisan’da devam edilecek. Ankara 8′inci İş Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşması 2 Şubat’ta yapılmıştı. Emekliler aleyhine bilirkişi raporu çıkınca, mahkeme yeni rapor hazırlanması kararı almıştı. Bu duruşmada kararın açıklanması bekleniyor.

DÜZENLEME YAPILACAK

Davada çıkacak intibak kararı, milyonlarca emekliye zam yolunu açacak. Kararın ardından intibak için yasal düzenleme yapılması gerekecek. Düzenlemenin yapılmasıyla da 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak zammı alabilecek. İntibak ile emekli maaşlarında 50 ila 355 lira arasında artış yapılması söz konusu olacak.

BİLİRKİŞİDEN OLUMLU RAPOR

İntibak için açılan bir diğer dava da Ankara 3′üncü İş Mahkemesi’nde görülüyor. Son duruşmada önemli bir gelişme yaşanmıştı. Türkiye Emekliler Derneği’nin açtığı davada, bilirkişi, intibakların 2000 sonrasında emekli olanlara uygulanmamasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu yönünde rapor vermişti. Dava 2 Temmuz’a ertelenirken, rapor emeklilerin elini güçlendirdi.

ESNAFA RAPOR PARASI GELİYOR

Milyonlarca esnafa, hastalanıp rapor aldığında para ödenmesi gündemde. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, hastalanan esnaf ve sanatkara raporlu olduğu günler için geçimini sağlayacak kadar ‘raporlu ödemesi’ yapılması için çalışma yaptıklarını kaydetti. Emeklilik süresinin Bağ-Kur’lular için 9 bin, diğer sigortalılar için ise 7 bin 200 gün olduğunu belirten Palandöken, emeklilik sürelerinin eşitlenmesini talep etti. Palandöken, şöyle konuştu: “Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarlar eşit haklara kavuşmak istiyor. Norm birliği neden sağlanamıyor? Aynı prim gün sayısında emeklilik hakkı, emekli maaşında eşitlik, tedavi parasının geri ödenmesi, raporlu olup dükkanı kapalı olduğunda ‘geçim yevmiyesi’ gibi hakları olsun istiyor.”

 

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir