Önce doğuran annelere borçlanma yok

Soru: Sadettin Bey, son torba kanunda doğum borçlanması konusunda bir düzenleme var mı? Ben önce doğum yapıp sonra çalışmaya başlayan annelerdenim. Kimi haberlere göre bize de borçlanma hakkı verilmiş. Fakat bu konuda net bir bilgimiz yok. Eğer şu ana kadar yapılmadıysa seçim sonrasında böyle bir düzenleme olabilir mi? Necla K.

anne-bebek

Cevap: Değerli okurum, önce çalışıp sonra doğum yapan annelere borçlanma hakkı varken, önce doğum yapıp sonra çalışmaya başlamış anneler için doğum borçlanması hakkı yok. Son torba kanunlarda da bu yönde bir düzenleme yer almadı. Seçimden sonra olup olmayacağı ise sandıktan çıkacak tabloya bağlı. Mevcut hükümetin anneler için böyle bir vaadi yokken kimi muhalefet partilerinin seçim beyannamelerinde sizler için borçlanma hakkı yer alıyor. Fakat kim yönetime gelirse gelsin, anneler arasındaki bu ayrımcılığın sona ermesi gerekiyor.

SGK genelgesi sorunu çözdü

Soru: Sadettin Bey, eşim için 1999 yılından 2009 yılına kadar isteğe bağlı SSK primi ödedim.11.02.2012 tarihinden itibaren de 1142 gün isteğe bağlı Bag-Kur primi ödedim. Bu arada 2013 ve 2014 yılları yaz aylarında, bir işyerinde çalışması sebebiyle kısmi süreli sigorta yapıldı. SGK, bu durumu hizmet çakışması saydı ve eşimin Bağ-Kur prim ödemelerinden 906 günü sildi. Normal şartlarda 2021 yılında emekliliği hak ediyordu. Prim silinmesi sebebiyle süre uzuyor. Kısacası 906 gün için SGK’yı mahkemeye vererek bu günleri saydırabilir miyim? Rıza U.

Cevap: Değerli okurum, bir kişinin hem SSK hem de Bağ-Kur kapsamında prim ödemesine hizmet çakışması diyoruz. Eşiniz gibi binlerce kişinin Bağ-Kur primleri hizmet çakışması gerekçesiyle SGK tarafından iptal ediliyordu. Yani normalde Bağ-Kur sigortalısı olan kişi eğer ay içerisinde birkaç gün dahi SSK’lı çalışmışsa, Bağ-Kur günlerinin tamamı geçersiz sayılıyordu. Fakat geçen yıl çıkarılan 2014/5 sayılı SGK genelgesi ile bu sorun çözüldü. 28 Şubat 2014 tarihi itibariyle, hizmet çakışmalarında sadece çakışan süreler iptal ediliyor, geri kalan günlerdeki Bağ-Kur primleri geçerli sayılıyor. Yine aynı genelgede yer alan hüküm gereği, 28.02.2014 öncesinde Bağ-Kur hizmetleri iptal edilenlerin çakışmayan süreleri geçerli sayılıyor. Buna göre eşiniz de 2014/5 sayılı genelgeyi dayanak göstererek SGK’ya başvurursa, iptal edilen 906 günün büyük kısmını geri kazanmış olur.

İkramiye hakkınız saklı

Soru: Sadettin Bey, ben emniyet mensubuyum. Hakkımda meslekten ihraç talebiyle soruşturma açıldı. Hizmet süremi doldurdum ancak yaştan emekliliği yıl sonunda hak ediyorum. Fakat bu arada meslekten ihraç kararı çıkabilir. Eğer emeklilik tarihimden önce meslekten ihraç kararı çıkarsa, emekli maaşı veya ikramiye açısından hak kaybım olur mu? Meslekten ihraç kararı çıkmadan önce istifa edersem veya yaşı beklemek kaydıyla emekliliğimi istersem emekli ikramiyemi alabilir miyim? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz. H.C.

Cevap: Değerli okurum, dilerseniz şimdi istifa ederek emeklilik tarihinizi bekleyebilir, dilerseniz ihraç kararından sonra emekli olabilirsiniz. Her iki durumda da ikramiye ve emekli aylığınıza herhangi bir zarar gelmez. Fakat eğer istifa ederseniz, emekli aylığı alacağınız tarihe kadar başka bir statüde (SSK, Bağ-Kur) çalışmamanız daha iyi olur. Bu arada ihraç kararı sonrasında SGK tarafından ikramiye ödenmesinde sorun olursa, dava yoluyla da ikramiyenizi alabilirsiniz. / Sadettin ORHAN

 

Kaynak: Bugün Gazetesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir