SAHTE MALİYECİLERE DİKKAT

sahte-maliyeci

Son günlerde, Sahte Maliyecilerin vergi mükelleflerine gidip, değişik yöntemlerle, aşağıda belirttiğimiz şekillerde satışlar veya tahsilatlar yaptıkları ihbarları gelmektedir.Bu yöntemler şu şekildedir:

  1. Maliye kokartıyla vergi mükelleflerine gidip, ‘Maliye Dergisi’, ‘Maliye Gazetesi’, vb. isimlerle gazete, dergi, CD, broşür ve benzeri şeyleri satmaktadır. Bu tür satış yapanlar vergi mükellefiyeti de açtırıp, fatura da düzenleyebilmektedir.
  2. Vergi, Maliye unvanlarıyla Ankara’ dan P.T.T. kanalıyla vergi mükelleflerine ödemeli posta kanalıyla zarf göndermekte, alan vergi mükellefi de bunun maliye tarafından gönderildiğinden emin ödemeli posta ücretini ödemektedir.Gerçekte Maliye adına hiçbir şekilde ödemeli posta ile bir belge gönderimi söz konusu değildir.
  3. Teşkilatımız mensuplarına ait isimler kullanılarak, Maliye Camiası yararına yemek veya benzeri organizasyonlar düzenlendiği söylenerek, davetiye, eşantiyon eşya, ajanda v.b. satışlar yapılmaya çalışılmaktadır.
  4. Mükelleflerin ev veya işyerlerine giderek, beyaz bir kağıda basılmış sahte tahsil alındılarıyla para tahsilatı yapılmaktadır.Hatta mükellefin borcu bile yaklaşık gerçek borcuna yakın bir rakam olarak söylenebilmekte ve taksit yapıldığı söylenerek yüksek bir borç varsa bir kısmını almaktadırlar.Daha doğrusu insan psikolojisinin zayıf noktalarını kollayarak dolandırmaktadırlar.,

Değerli Mükelleflerimizin yukarıda açıklanan bu veya benzeri konularda çok bilinçli ve dikkatli davranmaları, maliyeci olduğunu söyleyen kişinin kimliğini incelemeleri gerekmektedir.Ayrıca Maliyecilerin hiç kimseye zorla ve ücretli davetiye,eşantiyon eşya, gazete, dergi, CD, yayınlar ve benzeri şeyleri satmadığını ve ödemeli posta ile bir belge göndermediğini bilmeleri gerekmektedir.

Şüphe duyulan bir konu olursa Denetim Koordinasyon Müdürlüğü 483 28 02 – 483 15 33 telefon numarasından veya Başkanlığımız Web Sayfası bilgiedinme@izmirvdb.gov.tr adresine göndereceğiniz e-mail ile konu araştırılabilir.Zaten gerçek Maliyeciler kendileri ile ilgili yapılacak bir araştırmadan rahatsız olmayacaktır.

Tüm mükelleflerimize işlerinde başarılar ve bol kazançlar dileriz.

İZMİR VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Kaynak: http://www.izmirvdb.gov.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir