SGK, emeklinin maaşına göz dikti

Emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalan kişilerin başı sosyal güvenlik primi ile dertte. Her gün maaşlarına gelecek haciz korkusu ile yaşıyorlar.

emekliye-haciz-kiskaci

Emekli olduktan sonra iş yeri açan çalışanların Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) çilesi henüz netlik kazanmadı. SGK 230 bin emeklinin borçlarını maaşlarına haciz koydurarak tahsil edecek.

Torba yasadan çıkan ve üst üste gelen aflar emeklinin bu derdine çare olmamış. Bana mail yağıyor. Celal Y., “Af çıkacak da ne olacak. Emeklinin parası mı var. Bu borçlar silinmeli. Bu yasa da kalkmalı“ diyor.

Çok da haklı. Sen devlet olarak emekline yaşanabilir bir maaş verme. Emeklin, 60-70 yaşına gelmesine rağmen ikinci bir işte çalışarak karnını doyurabilsin. Sonra kazandığı üç kuruşa göz dik. Emekli olduktan sonra çalışanın Destek Primini almak için icraya git.

Bunu yapmadan önce, eli ayağı titreyerek yağmurda, çamurda gidip açtığı küçücük bir dükkânda çalışan o amcaların, dedelerin neler çektiğini bir gör bakalım.

72 yaşında TCDD’den emekli olmuş Celal Y. onlardan biri.  Kundura tamirci dükkânı açmış. İki pençe yapıp, iki bağcık satarak karnını doyuruyor.  Vicdanın müsaade ederse sen git, bu emeklinin maaşına haciz koy. Kirasını ödeyemesin. Önce dükkânından sonra evinden atılsın.

VİCDANIN YETERSE…

Şunu bilin ki, bu ülkede namusuyla yaşayan ve Rahmetli Özal’ın, “Benim memurum işini bilir” dediği gibi yapmayan yüzbinlerce memur ve işçi var. Namusuyla kazandığı ile yetindiği için ikinci baharını yaşayamadan çalışmak zorunda kalan binlerce emekli var.

Tabi anlamak için onlar gibi harama el sürmemek ve namuslu yaşamak gerekiyor…

Ya yaşanabilir bir maaş verin, ya da çekin elinizi çalışan emeklinin yakasından…

 

Bengüç Özerdem

http://www.millet.com.tr/sgk-emeklinin-maasina-goz-dikti-yazisi-1262153

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir