SGK’dan flaş açıklama

Ölüm ve malullük aylıklarının, devamlılığı olmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) Halk Bankası ile imzaladığı kredi protokolü kapsamında bulunmadığı bildirildi.

sgk-15

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Türkiye Halk Bankası ile imzalanan işbirliği protokolüne ilişkin, “Dul ve yetimi unuttular” başlıklı haber yayımlandığı belirtildi.

6552 sayılı Kanun kapsamında SGK prim alacaklarının yeniden yapılandırıldığı hatırlatılan açıklamada, bu süreçte 5510 sayılı Kanun’un 4/b kapsamındaki sigortalıların prim borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi için SGK ile Türkiye Halk Bankası arasında kredi işbirliği protokolü imzalandığı kaydedildi.

KİMLER YARARLANACAK?

Açıklamada, protokol gereğince, bankadan verilecek krediden 5510 sayılı Kanun’un 4/b kapsamındaki sigortalılardan, prim borcu bulunup, 6552 sayılı Kanun gereğince borcunu yapılandıran ve emekliliğe hak kazanan sigortalıların faydalanacağı aktarıldı.

Yapılandırma süresi içinde başvuranların kredi kullanacağı, bankadan kullanılacak kredinin taksitlerinin, sigortalıya SGK tarafından bağlanacak emekli aylığından kesilerek ödeneceği belirtildi.

Krediden faydalanan ve emekli aylığı bağlanan sigortalının ölümü halinde, sigortalıya hayat sigortası yaptığı için, ödenemeyen kredi tutarının sigorta şirketinden karşılanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“SGK tarafından bağlanan ölüm aylığı, sigortalının ölümü halinde ve Kurum mevzuatı gereğince aylık bağlanması şartlarının oluşması üzerine hak sahibi olan eş, çocuk ve ana babaya bağlanan aylık olarak değerlendirilmektedir. Malullük aylığı ise çalışmaktayken sigortalının çalışma gücünü kaybetmesi nedeniyle yetkili sağlık kurumlarından almış olduğu sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmiş ve Kurumun yetkili kurullarında kabul edildikten sonra, aylık bağlama şartlarını taşıması halinde bağlanan aylık olarak nitelendirilmektedir. Aylık bağlama süreci ile kontrol muayenesi nedeniyle sonucu öngörülememektedir.

Ölüm aylığı alan hak sahibinin, evlenme, sigortalı olarak işe başlaması veya ölüm gibi nedenlerle aylık alma şartlarını yitirmesinden dolayı, bağlanan aylıklar kesilmektedir. Bağlanan ölüm aylığının sürekliliği bulunmadığı gibi, süresi de bilinmemektedir. Kullanılan kredinin taksitleri, Kurum tarafından Bankaya gönderilen aylık tutarından kesilerek ödeneceğinden, ölüm ve malullük aylıklarının ise devamlılığı olmadığından Banka ile imzalanan protokol kapsamında bulunmamaktadır.”

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir