VERGİ MÜKELLEFLERİNİN DİKKATİNE ! E-TEBLİGAT HK. (DANIŞTAY KARARI)

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarından kayıtlı cep telefonunuza SMS veya e-posta adresinize mail yoluyla gelen tebligatlar (Bilgi İsteme, Defter ve Belge İsteme, Borç Bildirimi gibi) 5 inci gün sonunda tebliğ edilmiş sayılır ve ayrıca posta yoluyla tebligat yapılmaz.
Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu 22/09/2021 tarihli ve E.2021/2, K.2021/4 sayılı Kararında, muhatabın cep telefonuna SMS veya e-posta adresine mail yoluyla tebligatla ilgili bilgilendirme mesajı gönderilmemesinin tebligatın süresini ve geçerliliğini etkilemeyeceği sonucuna ulaşmıştır.
Tarafınıza Sms veya e-posta yoluyla gelen tebligatları yasal süresi içinde okuyarak değerlendirmeniz, ilgili kurumlar tarafından daha sonra yapılacak cezalı tarhiyatlar açısından son derece önem arz etmektedir. Ayrıca Cep telefon numaranız yada e-mail adresinizde yaptığınız değişiklikleri de yasal süreler içerisinde İlgili Kamu Kurumu ve Kuruluşlarına bildirmeyi unutmayınız. Konunun önemi istinaden Vergi Mükelleflerinin bu konuda ayrıca bir hassasiyet göstermesi gerekecektir.

SMMM Özlem BALCI

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir