Vergi ve SGK Evliliğinde Ortaya Çıkacak İdari Para Cezaları Nedir?-1

1 Temmuz 2019 günü nişanlı olan çiftler, evlilik yolunda hayatlarını 81 ilde nihayet birleştirilecektir. Pilot bölgelerde nişanlılar evlendiler, çocukları da oldu, sonuçları henüz netlik kazanmasa da sistemin çalışması yada oturması halinde bu yolda hızla adımlar atılacaktır.

MESLEK KODU CEZASI HAYATA GEÇECEK Mİ?

2012 Kasım ayından itibaren uygulamaya geçmiştik.

CEZA UYGULAMASI GELİYOR

n) (Ek: 15/7/2016-6728/51 md.) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.

  • Fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodu
  • Denetim de gerçek dışı ise
  • Her bir işyeri için 1 AÜ geçmeyecek
  • Sigortalı başına AÜ/10 İPC  uygulanacak

ÖRNEK:

A işyeri denetimde işe uygun meslek kodu bildirilmemesi halinde 2.558,40/10=255,84 TL ödeyecektir.

Bu işyerinde 50 kişi çalışsın 50 kişi içinde hata ve yanlış olsa bile en fazla 10 kişi dikkate alınarak İPC kesilecektir.

Alt limit AÜ/10 Üst  Limit 1XAÜ olacaktır.

NEDEN MESLEK KODU UYGULAMASINA GEÇİLİYOR?

8 Yıl önce ortaya atılan uygulama son 7 yıldır ceza  uygulanmadan uygulanılıyor.

Mesleklere göre ücret araştırması ve sektörel ücret uygulamasında ortalama ücret, hizmet tespit davalarında ileri de karine teşkil edecek ücret denilebilir. Genel de cezalar özel sektör işyerine uygulanacaktır.

Çoklu asgari ücret ilerleyen yıllarda karşımıza çıkar mı yoksa taban dediğimiz meslek adlarına göre mi belirlenecektir.(Mesleklere göre)

4857 sayılı Kanununa göre Asgari ücret tek belirlenir tüm sektörler için, meslek kodları taban ücret belirlemesi olursa ileride buna ait ceza uygulamasında davalar da açılır.

O halde SGK Prim gelirleri adına, fikslenmiş sektörde asgari ücrete karşı, kayıt dışının bir diğer yanı kayıt altında çalışan düşük SPEK bildirmek.

İşverenlerin nur topu gibi 2019/İkinci altı ayında İPC dünyaya gelmesine sayılı günler kaldı.


Vedat İlki
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
vedat.uzman@gmail.com

Kaynak: www.MuhasebeTR.com 
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir