Yargıtay’dan emekli maaşının haczine ilişkin şok karar

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kredi kartı borcu için emekli maaşının haczine onay verdi.

Yargitaydan-emekli-maasinin-haczine-iliskin-sok-karar

Emekli maaşının kredi kartı borcunun bulunduğu banka şubesi tarafından bloke edildiğini görünce şoke olan Recep P, banka aleyhine alacak davası açtı. Mahkeme, Ankara’da yaşayan tüketici Recep P.’yi haklı bulunca banka kararı temyiz etti. Davacının yürürlükteki yasaları bilerek sözleşmenin her sayfasını imzaladığına dikkat çeken Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, manifesto niteliğinde bir karar verdi.

TÜM YETKİ BANKADA
Yargıtay kararında, davacının imzaladığı sözleşmelerde borcun ödenmemesi halinde banka nezdinde bulunan tüm alacakları, mevduat ve hesapları üzerinde bloke, hapis, mahsup ve takas etme yetkisini davalı bankaya verdiğini hatırlattı.
Millet’in haberine göre, kararda, şu ifadelere yer verildi: “Banka bu taahhüde inanarak başka teminat istemeden davacıya krediyi kullandırmıştır. Davalı banka sözleşme hükümlerine göre kesinti yapmıştır.
Hemen belirtilmelidir ki davacının bankadan aldığı kredi borcunu sözleşme şartlarına uygun olarak ödememesi halinde sözleşme gereğince kullandırılan kredinin teminatı olarak maaşından kesinti yapılmasını kabul etmesi ve diğer teminat öngören hükümlerin sözleşmeye konulmasına rıza göstermesinin haksız şart olarak kabulü mümkün değildir.”

Yargıtay, belirttiği bu gerekçelerden dolayı hükmün banka yararına bozulmasına karar verdi.

 

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir