Çalışanlarını SGK’ya bildirmeyen işyerlerinin yüzde 5 prim teşviği hakkında yapılacak işlemler

Bu yazımızda işverenin çalıştırdığı işçiler için sigorta yapmaması ve kurum memurları tarafından bu durumun tespiti halinde işverenin yararlanamadığı yüzde 5 indirimden bahsedeceğim.

Calisanlarini-SGK’ya-bildirmeyen-isyerlerinin-yuzde-5-prim-tesvigi-hakkinda-yapilacak-islemler

5510 sayılı Kanun uyarınca yapılan kontrol ve denetimler sonucunda çalıştırdığı sigortalıları kuruma bildirmediği veya prim ödeme gün sayısının eksik bildirdiği tespit edilen işyerleri hakkında, işveren hissesi sigorta primi teşviği bir yıl süre ile uygulanamayacaktır.

Bu kontrol ve denetimler sonucunda işçilerin kuruma bildirilmediği tespit edilen işyerleri tutanak tarihini izleyen ay başından itibaren bir yıl süreyle işveren hissesi prim teşviğinden faydalandırılamayacaktır.

Örnekle açıklarsak; X anonim şirketinin çalıştırdığı işçilerden üçünü kuruma bildirmediği 19.10.2007 tarihinde yapılan denetim sonucunda tespit edilmiş olsun. İlgili işyeri 01.11.2007 tarihinden itibaren 31.10.2008 tarihine kadar işveren hissesi sigorta prim teşviğinden yararlandırılamayacaktır. Bu işverenin belirtilen SGK işyeri dosyasında her işçi 2.000 TL brüt ücretle çalışmakta olup toplamda 30 işçisi bulunmaktadır. Çalıştırılan her işçiden dolayı kişi başı yüzde 5 işveren prim teşviğinden faydalanılıyordu. 2.000*5%:100,00 TL (1 kişi) 100,00*30(işçi):3.000 TL her ay sigorta primini eksik ödeyen işveren yılda ise 3.000*12: 36.000 TLindirimden faydalanıyordu.

Sigortasız işçi çalıştırdığı kurumun görevli memurları tarafından da tespit edildiği için bu işveren bir yıl süre ile 36.000 TL’lik indirimden mahrum kalmış olacaktır. Sigortasız işçi çalıştırmak hem kanunen hem de maddi olarak işvereni zor durumda bırakacağı için bu konuya önemle dikkat edelim.

 

Kaynak: muhasebenetwork.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir