Emekliler talebini mahkemeye taşıyor

Emekliler promosyon talebini mahkemeye taşıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe yağdıran 11 milyona yakın emekli, “Taleplerimiz dikkate alınmazsa dava açacağız” diyor.

emekli-10

Yaklaşık 10.5 milyon emekliyi ilgilendiren ‘promosyon’ talebi, mahkemeye taşınıyor. Takvim’in haberine göre, binlerce emekli, maaşlarının yatırıldığı bankalardan promosyon alabilmek için SGK’yı dilekçe yağmuruna tuttu. Türkiye’nin dört bir yanından SGK’ya gelen dilekçelerde, “Özel bankalarla da masaya oturulmalı ve pazarlık yapılmalı. Maaşımızı ödeyecek bankalar yılda bir maaş promosyon versin. Taleplerimiz dikkate alınmazsa dava açacağız” denildi. SGK, 10 milyonu aşkın emekliye yaklaşık 9 milyar lira emekli maaşı ödüyor. Emekliler için bankalara her yıl yaklaşık 120 milyar lira yatırılıyor. Milyonlarca emeklinin uzun süredir beklediği promosyon pazarlığında bu yıl da sonuç çıkmadı. Kamu bankaları emekliye yılda 70-80 lira verme önerisinde bulunurken, özel bankalar ise tutarı 500-600 liraya kadar çıkardı. Kamu bankalarının verdiği rakamlarla umduğunu bulamayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilerin de taleplerini dikkate alarak özel bankalarla masaya oturacak.

2 SEÇENEK VAR
Emeklilere promosyon konusunda çeşitli seçenekler ortaya konuluyor. Tüm emeklilerin en yüksek promosyonu veren bankadan maaş alması ya da memur emeklilerinin kamu bankalarından, diğerlerinin özel bankadan alması gibi seçenekler bulunuyor. SSK’da emekli maaşı her ayın 19′unda bankaya yatıyor. Bankalar da her ayın 25′inde ödemeye başlıyor. Bankalar, memur emeklisine promosyona sıcak bakarken, işçi ve esnaf emeklisine mesafeli davranıyor. Bu da memur emeklisinin maaşının yüksek olmasından kaynaklanıyor.

ÖZEL BANKALAR SICAK BAKIYOR
Emeklilere maaş ödemesi dağılımında kamu bankaları yaklaşık yüzde 80′lik paya sahip bulunuyor. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90′a ulaşıyor. Özel bankaların payı ise yüzde 10 civarında. Bu tablo nedeniyle pazarlık bugüne kadar kamu bankaları ile yapıldı. Bugüne kadar mesafeli davranan özel bankalar da emekli avına çıktı. Özel bankalar maaşını taşıyan emekliye çeyrek altından, hediye puana, indirimli faiz oranıyla krediye kadar birçok vaatte bulunuyor. Bankalar maaşları vadesinden önce topluca aldıkları için kısa süre için de olsa parayı işletme imkanına sahip. Bankamatiklerde tanımlanan ödeme limitleri eklendiğinde (10 TL altı ödeme yapılmıyor) emekli maaşları bankalar için daha önemli bir kaynak durumuna geliyor.

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir