Emeklilik Kurnazlarına Hem Ceza Hem İptal Yolda

Artık şirket ortağı olduğu halde kendisini o şirkette çalışıyor gösterenler online tespit edilecek. Bu kişilerin hem sigortalılıkları iptal edilecek hem de kendilerine geriye dönük olarak Bağ-Kur prim borcu çıkarılacak.

sgk-2

SSK’LILAR Bağ – Kur’lulara göre daha yüksek emekli maaşı alıyorlar ve daha kısa süre prim ödeyerek emekli olabiliyorlar. Bu nedenle kendi işyeri olanlar, yani bağımsız çalışanlar ve şirket ortakları çoğu kez Bağ – Kur’lu olmak yerine SSK’lı olmanın yollarını arıyorlar. Özellikle 1 Ekim 2008 sonrasında kendi şirketinde SSK’lı olmanın önü kapanınca SSK’lı olmak isteyen şirket ortaklarının hileli yollara başvurması söz konusu oldu.

ARTIK BAĞ-KUR’LU OLMALI

SGK şimdi SSK’lı olmak için hileli işlemlere başvuran kişileri tespit etmek amacıyla düğmeye bastı ve elektronik sistemler üzerinden bu kişileri tespit ederek kanunu arkadan dolanan bu kişilerin sigortalılıklarını kabul etmemeye ve daha sonrasında da iptal etmeye hazırlanıyor. SGK kendi şirketinde sigortalı olan kişiler için iki ayrı dönemde iki farklı uygulama benimsiyor.
1 Ekim 2008 öncesinde bir kişi eğer önce SSK’lı olarak çalışmaya başlamış ve sonrasında çalıştığı şirkete ortak olmuş ise SSK’lı olarak prim ödenmeye devam ettiği müddetçe bu statüden sigortalılığını devam ettirebiliyordu. 1 Ekim 2008 sonrasında bu durum değişti. Bir kişi eğer SSK’lıyken çalıştığı şirkete ortak olursa, SSK’lılık statüsü sona eriyor ve Bağ – Kur’lu olarak prim ödenmeye başlanması gerekiyor. Yani SSK’lılık statüsünün devam etmesi söz konusu olmuyor. Yani 1 Ekim 2008 öncesinde kendi şirketinde SSK’lı olma hakkı söz konusuyken, 1 Ekim 2008 sonrası bu hak kaldırıldı. 1 Ekim 2008 öncesi çalıştığı şirkete ortak olan ve SSK’lı olarak sigortalılığı devam edebilen kişiler primlerine hiç ara vermezlerse 1 Ekim 2008 sonrasında da bu şekilde sigortalı olabiliyorlar.

KAZANILMIŞ HAK KORUNUYOR

Yani bu kişiler 1 Ekim 2008 sonrasında da kendi şirketlerinde SSK’lı olarak gösterilebiliyorlar. Bunun için gerekli tek şart, prim ödenmeye ara verilmemiş olması. 1 Ekim 2008 sonrasında çalıştığı şirkete ortak olanların ise Bağ –Kur’lu olma zorunluluğu var. Bu şekilde kanunun gerektirdiği işlemi yapmayan kişilerin sigortalılıkları SGK bu durumu tespit ettiğinde iptal edilebiliyor. Ayrıca bu kişilerin SSK’lılık statülerinin sona ermesi gerektiği ve bu sigortalılıkları iptal edilebileceği için de daha sonra kendileri adına geçmişe dönük Bağ – Kur prim borcu çıkması riski söz konusu olabilir.

Online olarak kontrol edecek

Bu kişileri tespit etmek için SGK, Maliye Bakanlığı ile işbirliğine gitti. 12 Kasım itibarıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Vergi Dairesi Otomasyon Projesi kayıtları sorgulanarak gerçek kişi vergi mükelleflerinin kendi işyerlerinden sigortalı olarak gösterilip gösterilmediği online olarak kontrol edilebilecek. Bu şekilde tespit edilen kişilerin bu tarihten itibaren sigortalılıkları kabul edilmeyecek.

Kapsam genişleyecek

SGK online takip sistemini 12 Kasım’da gerçek kişiler için başlattı. Bu uygulama daha sonra tüzel kişilikler ve şirket ortakları için de genişletilecek. Dolayısıyla şu an yalnızca şirket sahipleri ve vergi mükellefi olarak gözüken kişileri kapsıyor. Fakat SGK uygulamayı tüzel kişiler ve şirket ortakları için genişlettiğinde pek çok kişi için artık bu takip yapılabilecek.

OKAN GÜRAY BÜLBÜL

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/emeklilik-kurnazlarina-hem-ceza-hem-iptal-yolda/haber-354708

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir