İntibak ile emeklinin maaşı artacak

2000 sonrası emeklilerine intibak zammı için karar zamanı geldi. Mahkeme ‘İntibak şart’ derse, milyonlarca kişi 355 liraya varan zam alacak

emekli-maasi

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişinin yararlandığı intibak zammı, daha sonra emekli olanlar için de gündemde. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı yapılıp yapılmayacağı intibak davalarıyla belli olacak. İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından açılan intibak davasında karar zamanı geldi. Ankara 8′inci İş Mahkemesi’nde 29 Nisan’da devam edilecek bu davada, kararın açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Emekliler, yargıdan intibak kararı çıkacağı konusunda umutlu. Türkiye Emekliler Derneği’nin Ankara 3′üncü İş Mahkemesi’nde açtığı intibak davasında da bilirkişinin talepleri haklı bulan rapor sunması, umutları daha da artırdı. Bu davaya da 2 Temmuz tarihinde devam edilecek.Emekli derneklerinin açtığı davalardan çıkacak intibak kararı, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da intibak zammı kapısını açacak. Bu emeklilerin maaşının da, 2000′den önce emekli olanlar gibi, 50 ile 355 lira arasında artırılması söz konusu olacak. Ancak bunun için yasal düzenleme yapılması gerekecek.

HERKES KAPSAMDA
Ayrıca 2000 yılından önce emekli olanlar için yapılan intibak düzenlemesi, sadece SSK emeklilerini kapsamıştı. Emekli derneklerince açılan intibak davalarında kurum ayrımı yapılmıyor. Davalardan bütün emeklileri kapsayacak bir intibak kararı çıkması bekleniyor.

KİMLER YARARLANACAK

SSK işçi emeklileri

Tarım Bağ-Kur emeklileri

Bağ-Kur esnaf emeklileri

Malulen emekliler

NE KADAR ALINACAK

Prim ve yıl belirleyecek

Kayıp oranı hesaplanacak

En az 50 lira artacak

En fazla 355 lira artacak

 

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir