SON DAKİKA – EYT AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 08.12.2022 tarihinde mecliste yaptığı konuşmada özetle aşağıdaki gibi konuşmuştur.

“Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren devlet hep emekçinin yanında olucak düzenlemeler yapmıştır.

Bu Cumhuriyet herkesin cumhuriyetidir. Herşeyden önce çalışanları ve emekçilerini koruyan sosyal devlet anlayışındadır.

Sosyal devlet, emekçilerin örgütlenmesi ilkesini benimsemiştir. İşçileri işverene karşı eşit olarak bir müessese olarak sendikayı görmekteyiz. Sendikalaşmayı fevkelade önemli görmekteyiz. Kamuda çalışanlara göre işçi sınıfındaki sendikalaşma oldukça düşük kalmaktadır.

“İşverenlerin iş kolu seçimlerinde işçilerin örgütlenmesi zor olan iş kolları seçilmesi hususunda önlem olarak artık bundan sonra iş kolunu biz belirleyeceğiz ve dolayısı ile sendikanın emekçinin yanında bulunacağız.

Asgari ücret hususunda Kamu oyu araştırması yapıldı. Komisyon çalışmaları sürmektedir. Asgari ücret ile değişik söylemler olmaktadır. Komisyon çalışmaları sürerken benim burda bir rakam telafuz etmem yakışık olmaz. Sık sık asgari ücretli sayısının çalışanların %60 olduğu söyleniyor ama öyle değil asgari ücret ile çalışanların oranı %38 dir. Asgari ücret düzenlemesi ciddi bir düzenleme yaptığımız zaman bütün ücret düzeyleri asgari ücretler yukarı doğru tırmanıyor. Asgari ücret siyaseti ve diğer ücretleri belirleyen bir tutardır.

Kasım ayı başında araştırma yaptırdık. Ortalama beklenti çok yüksek çıktı. Bu sonuçlar bize fikir verdi.

İstihdamı destekleyecek bir projemiz var. İlk defa uygulanan bir proje olacak.

“EYT TÜRK KAMUOYUNUN EN ÇOK MERAK ETTİĞİ KONUDUR. UZAMASININ BİRKAÇ SEBEBİ VAR” çalışmalar sürmektedir. Bu ayın sonuna kadar en kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. 1999 öncesi dijital ortamda kayıt sistemi olmadığı için biraz çalışma uzun sürmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir