Vergi Borçlarında Af Fırsatını Kaçırmayın!

Okurumuz Emrullah Salih Taştekin soruyor: “Bünyamin bey, şirketimizin Maliye’ye epey bir borcu var. Bu borçları af kapsamına sokmak istiyoruz. Affa başvurmak için ne zaman son tarih?”

Vergi-Borclarinda-Af-Firsatini-Kacirmayin

Sayın okurum, Bilindiği üzere kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen 6552 sayılı Kanun ile iş hukukundan sosyal güvenliğe, vergi hukukundan iş sağlığı ve güvenliğine kadar pek çok alanda önemli değişiklikler yapıldı.
Torba Yasa ile getirilen önemli bir düzenleme de vergi ve SGK prim borçlarına yapılandırma hakkı getirilmesi oldu.

İşte bu tarihi yapılandırma fırsatından yararlanmak için son tarih yaklaşmış bulunuyor. Vergi borçlarını yapılandırmaya başvuru süresi yapında dolacak.
Torba Yasa affına başvuru için getirilen süre çeşitli borçlar açısından ne zaman doluyor, ayrıntılı olarak açıklayalım.

SGK Borçlarının Son Başvuru Süresi

Torba Yasa ile yapılandırma fırsatı getirilen ilk borçlar SGK’ya olan borçlardan oluşuyor. Torba Yasa’dan yararlanarak borçlarını ödemek isteyenlerin SGK’ya başvurmaları için yasal süre getirilmiş bulunmakta.

Buna göre SGK’ya olan borçlarını yapılandırmak isteyen GSS primi borçlularının 01.10.2014 tarihinden itibaren 7 (yedi) ay içinde (başka bir deyişle en geç Nisan 2015’in son gününe kadar) SGK’ya başvurması şart.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na GSS dışındaki diğer borçları olanların (işveren primleri, idari para cezaları gibi) ise 01.10.2014 tarihinden itibaren 3 (üç) ay içinde (başka bir deyişle en geç 31 Aralık 2014 günü itibariyle) borçlarını ödemek üzere SGK’ya başvurmaları gerekiyor.

Bu şekilde başvuranlardan GSS’liler ilk taksidi Mayıs 2015 sonuna kadar, diğer borçlular ise Ocak 2015 sonuna kadar ödeyecek.
Kapsama giren borçların diğer taksitleri ise; 2’şer (ikişer) aylık dönemler hâlinde azami 18 (on sekiz) eşit taksitte, yani en fazla 36 (otuz altı) ay içinde ödenecek.

Vergi Borçlarına Son Başvuru Ne Zaman?

Torba Yasa ile yapılandırılan ikinci grup borçlar da Maliye Bakanlığı’na olan vergi borçları ile trafik cezaları gibi çeşitli cezalar.
Ceza ve vergi borçlarının 30 Nisan 2014 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait olanların kesinleşmiş olup ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan kısımları yapılandırmaya sokulabiliyor.

Trafik cezası borçları, nüfus hizmetleri kanunu gereği verilen para cezaları, askerlik para cezaları, seçim para cezaları gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşları tarafından kesilen cezalar da bu kapsamda. Tek istisna ise sigorta kullanımı dolayısıyla kesilen cezalar.
Maliye’ye başvuranlardan borcunu peşin ödeyecek olanlar yıl sonuna (31 Aralık 2014 dahil) kadar borçlarını ödeyecekler. Taksitlendirmek isteyenler için ise ilk taksit yine yılbaşına kadar ödenecek.

İşte bu borçların yapılandırılması için son başvuru tarihi 1 Aralık 2014 tarihi.
Bu tarihi kaçıranlar için vergi borçlarının yapılandırılması fırsatı kaçacak, aman dikkat diyelim.

http://www.muhasebenetwork.com/vergi-borclarinda-af-firsatini-kacirmayin.html

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir