Kavuşamayan çiftler de yeni hükümeti bekliyor

Eş durumundan tayinde çiftlerin 3 yıl beklemesi gerekiyor. Ancak Başbakan Davutoğlu, bu süreyi 2 yıla indireceklerini açıklamıştı. Şimdi çiftlerin gözü kulağı yeni kurulacak hükümette…

kavusamayan-es

DEVLET memurlarının eş durumundan tayinini düzenleyen yönetmelikte yapılan değişiklik 16 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelikle devlet memuru bir kişinin özel sektörde çalışan eşi dolayısıyla tayin istemesine ilişkin koşullar değiştirilmişti.

TAYİN ŞARTI ZORLAŞTI

Buna göre; devlet memurunun kamu personeli olmayan eşinin kesintisiz son 3 yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdiyle işverene bağlı olarak çalıştığına dair belge sunması halinde tayininin yapılması mümkün olacaktır. Bu hüküm devreye girmeden önce genel yönetmelik, devlet memurlarının devlet memuru olmayan eşi nedeniyle eş durumundan tayini konusunda yetkiyi de kamu kurumlarına bırakıyordu.

HAKSIZLIKLAR VARDI

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bazı kurumlar da, devlet memuru olan kişinin devlet memuru olmayan eşi nedeniyle istediği tayinlerde kendi belirledikleri kriterler üzerinden tayin işlemlerini yürütüyordu. Milli Eğitim Bakanlığı’nda bu konudaki kriter son 2 yılda 1 yıl sigortalı olarak çalışmaktı. Yönetmelikte olmayan bir hükmün kurumlar tarafından belirlenen kriterler baz alınarak uygulanması da bazı sorunlara neden oluyordu. Kurumlar arası farklılıklar nedeniyle memurlar arasında haksız uygulamalar yaşanabiliyordu. Eşi özel sektörde çalışan memurlar bazı kurumlarda tayin hakkına kavuşurken, bazı kurumlarda bu yönde düzenleme bulunmadığı için tayin söz konusu olmuyordu.

ÜÇ YIL KOŞULU ÇOK AĞIR

Türkiye işgücü piyasasında son üç yıldır aynı işyerinde çalışıyor olmak çok ağır bir koşuldur. Bu koşulun sağlanabilmesi için eşin aynı işyerinde en az 3 yıldır çalışıyor olması gerekmektedir. Aynı işyerinde 3 yıl kesintisiz çalışmak ne yazık ki, Türkiye işgücü piyasasının gerçekleri ile örtüşmemektedir.

ARADAKİ FARKLILIK KALKSIN

DİĞER yandan genel hükümlerin bütün kamu kurumlarında aynı nitelikte uygulanması sağlanarak devlet memurları arasında adaletsizliğin önüne geçilmelidir. Böylece kurumlar arasındaki farklı uygulamalar nedeniyle bazı devlet memurlarının haksız uygulamalara maruz kalmaları da engellenecektir.

KENDİ ADINA ÇILIŞIYORSA…

KESİNTİSİZ 3 yıl prim ödenmiş olması, eşin kendi adına çalışıyor olması halini de kapsıyor. Dolayısıyla kesintisiz olarak 3 yıldır kendi adına çalışan ve 4/b’li olan bir eş nedeniyle de eş durumundan tayin istenmesi mümkündür.

BAŞBAKAN MÜJDE VERMİŞTİ

Seçim öncesi dönemde Başbakan Ahmet Davutoğlu, eş durumundan tayinde 3 yıl kesintisiz prim ödeme koşulunun esnetileceğine dair müjdeyi açıklamıştı. Bu müjde üzerine ‘kavuşamayan çiftler’ umutlandılar. Evlendikten sonra farklı şehirlerde yaşamak zorunda kalan, kendi evlerinde birlikte vakit geçiremeyen çiftler müjdenin hayata geçmesini dört gözle bekliyor. Yeni hükümetin çalışma hayatıyla ilgili atacağı ilk adımlardan biri de bu olmalı.

 

Kaynak: Muhasebe Network

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir