O paraları geri alabilirsiniz!

Müşterilerinden hemen her işlem için masraf kesen bankalar bu sefer sert kayaya çarptı.

para_11

Müşterisi olduğu bankanın başka bir şubesinden para çekerken istenen 5.25 TL masrafı, “masrafa ilişkin talep hakkı saklı kalmak üzere” şerhiyle ödeyen Avukat Fırat Epözdemir tüketici mahkemesine açtığı davayı kazandı. Epözdemir, bankanın emsal oluşturacak itirazı geri çekmesini istediğini ve bu talebi reddettiğini açıkladı.

Müşterisi olduğu bankanın farklı bir şubesinden para çektiği gerekçesiyle kendisinden 5,25 lira masraf alınan ve bu masrafı dekonta yazdırdığı “masrafa ilişkin talep hakkı saklı kalmak üzere” şerhiyle ödeyen bir avukat, tüketici hakem heyetine yaptığı başvuruyla paranın iadesini sağladı.

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Fırat Epözdemir, 27 Mayıs 2014’te, müşterisi olduğu bankanın, hesabı olan şubesi dışındaki İncirli şubesinden bir miktar para çekmek istedi. Bankadaki görevlilerin, “para çekme işleminin 5,25 lira masrafı olduğunu” belirtmeleri üzerine Epözdemir, bu masrafı kabul etmediğini ve bu paranın haksız yere istendiğini söyledi.

Dekonta “hak şerhi” yazdırttı

Buna rağmen kendisinden masraf alınan Epözdemir, 5,25 liralık masraf dekontunun üzerine, “masrafa ilişkin talep hakkı saklı kalmak üzere” şerhini yazdırttı.

Bankadan çıkar çıkmaz avukatı Murat Ergin’in aracılığıyla dilekçe hazırlayan Epözdemir, kesilen paranın iadesi yönünde talebi bulunan bu dilekçeyi, Bakırköy Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na sundu.

Banka müşterisinin, aynı bankanın dilediği şubesinden masraf alınmaksızın para çekme hakkına sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, yerleşik banka uygulamalarının da “masraf alınmaksızın başka şubelerden de para çekilebileceği” yönünde olduğu kaydedildi.

Dilekçede, haksız şekilde alınan 5,25 liranın 27 Mayıs 2014’ten itibaren yasal faiziyle söz konusu bankanın müşterisi Epözdemir’e iade edilmesi, masraf ve vekalet ücretinin de karşı tarafa ödettirilmesi istendi.

Karar oy birliği ile çıktı

Dilekçeyi değerlendiren Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı, talebi, 14 Ekim 2014’te karara bağladı.

Heyet, dosyada masrafın neden alındığını belirten bir belge olmadığı gerekçesiyle para çekerken kesilen 5,25 liranın tüketici Epözdemir’e iadesine oy birliğiyle karar verdi.

Kararı değerlendiren avukat Fırat Epözdemir, birçok bankanın “masraf” adı altında müşterilerinden haksız paralar aldığını belirterek, “Buradaki başvuruyu yapmamızdaki amaç; 5,25 liranın bankadan alınmasından çok Türkiye’deki insanların bu haksız kazançlar karşısında daha duyarlı olup haklarını aramalarına yöneliktir” dedi.

Banka itirazı geri çekmesini istedi

İtirazın ardından müşterisi olduğu banka şubesi yetkilisinin kendisini arayarak, başvuruyu geri çekmesini istediğini anlatan Epözdemir, bu talebi reddettiğini söyledi.

Epözdemir, “Zaten önemli olan da insanların bu tür haksız kesintilerle ilgili daha duyarlı olmalarını sağlamaktır. Miktar ne kadar düşük olursa olsun, insanlar üşenmeden gerekli başvuruları yaparak, haksız yere kendilerinden alınan paralarının iadesini sağlasın” deyi konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir