Artık kayıp ve çalıntı kimlikle bunu yapamayacaklar

Kimliğini kaybeden ya da çaldıranlar artık bu korkuyu yaşamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ni (MERSİS) sayesinde kayıp ve çalıntı kimlikle artık şirket kurulamayacağını söyledi.

Artik-kayip-ve-calinti-kimlikle-bunu-yapamayacaklar
Kayıp ve çalıntı kimlikle artık şirket kurulamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, MERSİS tanıtım toplantısında Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) yeni reformist özünün önemli yansımalarından birinin de MERSİS uygulaması olduğunu söyledi. MERSİS ile Türkiye’deki ticaretin en kolay, en hızlı ve en güvenli şekilde yapıldığı bir ülke haline getirme yolunda önemli bir adım olduğunu söyleyen Bakan Canikli, “MERSİS sistemi, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda yürüttüğü ve kaydedildiği, ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolandığı, aynı zamanda da elektronik ortamda sunulduğu bir sistemdir” dedi.

“4 TEMEL VERİ TABANI VAR”
“Ülkemizde e-devlet uygulamaları için dört temel veri tabanı bulunuyor” diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS), Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ve Bakanlığımızca uygulamaya alınan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS). Bunlar birbirine bağlantılı ve son derece başarılı bir uygulama gerçekleştiriliyor” dedi. Bu dört veri tabanı birbirleriyle bağlantılı ve son derece başarılı şekilde uygulanıyor” diye konuştu.
Bakan Nurettin Canikli, tek bir MERSİS numarası ile işlemlerin yürütüldüğünü ifade ederek, “Sistem ile bilgilere güvenli ve kolay ulaşım sağlanılıyor. Ticaret sicili kayıtlarının merkezi bir veri tabanında birleştiriyor iş süreçlerinin standardizasyonu ve uygulama birliğinin elde ediliyor tek noktadan. Anlık verilerle analiz ve raporlamaları yapılıyor. Yapılacak analizlerle etkin kamu politikalarının oluşturuluyor” ifadelerini kullandı.

“SİSTEMDE BİR EKSİKLİK VAR”
Sistemde tek bir eksikliğin olduğunu söyleyen Bakan Canikli şunları söyledi: ” Tüm işlemler elektronik ortamda sonuçlandırılıyor, ancak ilan için şu andaki geleneksel yöntem kullanılıyor demek oluyor ki , Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edilmesi lazım geliyor . Bununla alakalı elektronik ticarette kuralları düzenleyen bir yasa çıktı. Orada kuruluş ve tescil işlemleri elektronik ortamda yapılması halinde ilan işleminin de elektronik ortamda gerçekleştirilmesi önerisinde bulunduk. Ama muhalefet partilerimiz itiraf etmediği için kanuna monte edemedik. Bunu ben otobandan giderken stabilize yola düşmek gibi görüyorum. Bunun da yapılması lazım geliyor . İnşallah tamamlayacağız. Elektronik imza dahil bütün hukuki netice doğuran işlemler için bu uygulanabilirken kamuya gazete ile duyurulması anlamlı değil.”

“KAYIP VE ÇALINTI KİMLİKLE ARTIK ŞİRKET KURULAMAYACAK”
MERSİS ile şirket işlemlerine ilişkin bugüne kadar yaşanan birçok sıkıntıyı da ortadan kaldıracağını söyleyen Bakan Canikli, uygulama ile çalıntı kimliklerle şirket kuruluşu meselesinin de ortadan kalkacağını, kayıp ve çalıntı kimlikle artık şirket kurulmayacağını vurguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 238 adet ticaret sicili müdürlüğünün tamamında MERSİS üzerinden hizmet verilmeye başlandığını, MERSİS üzerinden bugüne kadar toplam 402 bin 456 işlem gerçekleştirildiğini, MERSİS’e kayıtlı kullanıcı sayısının ise 221 bin 258’e ulaştığını söyledi.
Tanıtımın ardından Bakan Canikli ve beraberindekiler Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ni uygulamalı olarak anlatıp test ettiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir